Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a avut o convorbire cu omologul israelian, Eli Cohen, care a dat asigurări ca statul pe care îl reprezintă va sprijini România în obiectivul de aderare la spațiul Schengen.
Bogdan Aurescu a avut discuții cu omologul israelian Foto Mediafax / Hepta
Ministrul Cohen a exprimat apreciere pentru relația deosebit de apropiată cu România și a mulțumit pentru solidaritatea manifestată constant de țara noastră, cel mai recent prin condamnarea atentatului din Ierusalim, din 27 ianuarie 2023.
Ministrul Bogdan Aurescu a mulțumit pentru susținerea obiectivului României de aderare la spațiul Schengen, inclusiv în dialogul bilateral al Israelului cu Austria. Șeful diplomației israeliene a asigurat că va sprijini activ, în continuare, acest obiectiv important al părții române.
Cei doi au discutat și despre cele mai recente evoluții regionale, cu accent pe situația din Iran, ministrul român de Externe informând despre susținerea pachetelor de sancțiuni ale UE privind acest stat pentru încălcările drepturilor omului și respectiv pentru implicarea în sprijinirea Rusiei prin livrarea de drone folosite pentru bombardarea obiectivelor civile din Ucraina.
» Citește continuarea pe pagina autorului


