
Prezenţa virusului Pestei Porcine Africane a fost confirmată sâmbătă la doi porci dintr-o gospodărie situată în localitatea Lespezi, comuna Homocea, din judeţul Vrancea, care devine astfel al 16-lea judeţ în care boala se manifestă.
Pentru a preveni răspândirea bolii, Centrul Local de Combatere a Bolilor Vrancea a dispus conform planului de măsuri adoptat eliminarea porcilor din exploataţie, ecarisarea carcaselor şi instalarea filtrelor rutiere.
Proprietarii animalelor afectate vor beneficia de despăgubiri, conform prevederilor H.G. nr. 1214/2009, modificată şi completată prin HG nr. 484/2018.
Ancheta epidemiologică este în desfăşurare.
sursa www.ziaruldeiasi.ro


