
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă atenționare Cod galben valabilă pentru ziua de joi, 25 iunie, între orele 12:00 și 21:00. Aceasta vizează temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și un disconfort termic accentuat.Așa cum indică ultima hartă sinoptică a avertizărilor, aproape întreaga țară este colorată în galben, cu doar câteva excepții în zona de est și centru (județele Suceava, Neamț, Harghita, Bacău și Covasna rămânând în zona verde). Zonele afectate: Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și sudul și estul Moldovei.Maximele termice se vor situa în general între 30 și 35 de grade. Cele mai ridicate valori se vor înregistra în vestul și nord-vestul țării, unde izolat va fi caniculă.În zonele de câmpie, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

