Uniunea Europeană încearcă să-şi evacueze cei aproximativ 1.500 de cetăţeni din Khartoum, în timp ce Statele Unite, care au în jur de 19.000 de cetăţeni în Sudanul prins captiv în lupta dintre doi generali, fac eforturi să evacueze deocamdată personalul Ambasadei din capitala sudaneză, relatează News.ro. Operaţiunea nu este însă deloc uşoară, în condiţiile în care spaţiul aerian al ţării este închis, aeroportul a fost bombardat, iar luptele devastează capitala chiar şi în ziua sărbătorii musulmane de Eid-el-Fitr.

fum deasupra cladirilor rezidentiale din KhartoumFoto: AFP / AFP / Profimedia
Uniunea Europeană îşi intensifică contactele pentru a obţine o încetare a focului în Sudan şi pentru a-i putea evacua pe cale terestră pe cei aproximativ 1.500 de cetăţeni ai săi prinşi în luptele de la Khartoum, a declarat vineri un oficial european. „Evacuarea nu va fi posibilă prin aeroport, care este închis, ci pe cale terestră şi avem nevoie de o încetare a focului de trei zile pentru a efectua o astfel de operaţiune”, a declarat acesta pentru AFP.
„Condiţiile de securitate nu sunt întrunite pentru a avea în vedere o astfel de operaţiune în acest moment, dar vom fi pregătiţi când va veni momentul”,
» Citește continuarea pe pagina autorului

