News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Uncategorized

Unii părinţi ai copiilor internaţi cu sindromul hemolitic-uremic vor să dea statul în JUDECATĂ

Mai mulţi părinţi ai copiilor diagnosticaţi cu sindromul hemolitic-uremic din Argeş intenţionează să dea în judecată statul, bunicul celui de-al treilea copil care a murit, Alexandru Anghel, declarând că părinţii se vor constitui într-o asociaţie.

 

Bunicul celui de-al treilea copil diagnosticat cu sindromul hemolitic-uremic, Alexandru Anghel, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că părinţii vor să afle ce s-a întâmplat cu micuţii şi vor ca cineva să îşi asume răspunderea.

  

“Vreau să îmi spună cineva ce s-a întâmplat cu nepoţica mea. Asta e singura dorinţă pe care o am momentan. Dar, cineva trebuie să şi răspundă pentru ce ni s-a întâmplat. O să ne constituim şi cu celelalte familii într-o asociaţie şi o să dăm în judecată instituţiile care nu şi-au făcut treaba”, a spus Alexandru Anghel.

Între timp, trupul copilaşului a ajuns acasă, la Piteşti, înmormîntarea urmând să aibă loc joi.

FĂ O NOMINALIZARE PENTRU GALA ACTUALITATEA TV 2016

{module Fă o nominalizare pentru Gala Premiilor Actualitatea TV 2016}

Un al treilea copil dintre cei internaţi cu sindromul hemolitic-uremic, la Spitalul “Marie Curie”, a murit marţi, a anunţat un reprezentant al spitalului. Copilul a murit din cauza complicaţiilor bolii şi “nu se cunoaşte cauza ca nume de microb” a spus, pentru MEDIAFAX, dr. Mihaela Bălgrădean, şefa Secţiei Nefrologie de la Spitalul “Marie Curie”.

În Spitalul ” Marie Curie” din Capitală, mai sunt internaţi nouă copii diagnosticaţi cu sindromul hemolitic-uremic, iar şase dintre aceştia se află internaţi la Nefrologie şi trei la Terapie Intensivă.

Totodată, în spitalele din Argeş sunt internaţi 42 de copii cu infecţii digestive, în timp ce doi copii, care au fost transferaţi în Bucureşti, au fost confirmaţi cu rotavirus.

 

 Sursa: mediafax.ro

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Leacul ieftin şi simplu ce te poate scăpa de dureri

Redacția

Cele mai spectaculoase staţii de cale ferată din lume. Una dintre acestea poartă denumirea de ”Gara-Catedrală”

Redacția

ANUNT DE INTERES PUBLIC SC CLP ECOSALUBRITATE SA

Redacția
Încarcă...