News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Un jurnalist al Forbes Rusia a fost reținut la Habarovsk, în Orientul Îndepărtat Rus

Serghei Mingazov, un jurnalist al redacției Forbes din Rusia, a fost reținut sub suspiciunea de răspândire de „informații false” despre armata rusă, a anunțat vineri revista, potrivit Reuters.

Site-ul Forbes RusiaFoto: NetPhotos / Alamy / Profimedia Images

Konstantin Bubon, avocatul jurnalistului, a declarat pe Facebook că clientul său se află într-un centru de detenție din orașul Habarovsk din Orientul Îndepărtat Rus, unde acesta locuiește.

  

Forbes Rusia afirmă că nu a reușit să ia legătura cu angajatul său.

Legi adoptate de Rusia la scurt timp după declanșarea invaziei pe scară largă a Ucrainei în februarie 2022 prevăd pedepse lungi cu închisoare pentru persoanele găsite vinovate de răspândirea deliberată de „informații false” cu privire la forțele armate, dar și diferite instituții ale țării.

Avocatul lui Mingazov a declarat că acesta a fost reținut pentru că a redistribuit articole despre crimele de război comise de armata rusă la Bucea. Mai devreme în cursul lunii aprilie s-au împlinit doi ani de la descoperirea crimelor comise împotriva civililor din regiunea Kievului.

Crimele au fost descoperit de trupele ucrainene la câteva zile după ce ministerul rus al apărării a anunțat la sfârșitul lui martie 2022 că își va retrage forțele din regiunile Kiev și Cernihiv (Cernigău).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ciolacu a discutat cu Ciucă despre nominalizarea comisarului european: „Vom alege cea mai potrivită persoană”

Redacția

Fabrica Ford Otosan din Craiova are un nou director

Redacția

Liderul partidului D66 (social liberal), Rob Jetten, a revendicat victoria alegerilor generale din Țările de Jos

Redacția
Încarcă...