News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Legile privind TVA 5% pentru livrările lemnelor de foc se aplică din 12 decembrie/ Două consecințe fiscale

Legile privind o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrările de lemne de foc către persoane fizice și juridice (L286/2021 și L287/2021), publicate ieri în Monitorul oficial au o dată de aplicare discutabilă.

*Prin lemne de foc se înțelege livrări de trunchiuri, butuci, vreascuri, rămurele și altele similare.

Consultantul fiscal Adrian Bența a analizat cele două acte normative în ceea ce privește aplicarea, asta pentru că în ele scrie că ar trebui să se aplice de la 1 decembrie, ceea ce nu se mai poate.

“Apreciem că termenul de intrare în vigoare a acestor legi, data de 01.12.2021, este unul eronat generat de adoptarea cu întârziere a actului normativ. Potrivit art. 78 din Constituția României, o lege intră în vigoare în termen de 3 zile de la publicarea în Monitorul Oficial sau ulterior acestor 3 zile la un termen prevăzut chiar de respectiva lege”, spune Bența.

• Art. 12 din Legea nr. 24/2000 privind tehnica legislativă detaliază pe ore calendaristice cum se socotesc cele trei zile când astfel prima zi calendaristică este ziua publicării în Monitorul Oficial, iar a treia zi calendaristică se consideră încheiată la ora 24.00.

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski face apel la evreii americani pentru sprijn

Redacția

Funeraliile lui Mihail Gorbaciov vor avea loc sâmbătă

Redacția

Trenurile Intercity ale CFR oferă acces gratuit la Wi-Fi 4G

Redacția
Încarcă...