RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Un grup de elevi de la Liceul Teoretic Miron Costin, în vizită la pompieri

Cincizeci de elevi de la Liceul Teoretic „Miron Costin” s-au simțit astăzi eroi pentru câteva minute. Ei au vizitat Secția de Pompieri Pașcani, activitatea desfășurându-se în cadrul proiectului educațional „Școala pentru valori autentice”, inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Iași.

 

„Astăzi am desfășurat o activitate pe tema Responsabilitate, în cadrul unui proiect inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Iași „Școala pentru valori autentice”. Ne-am deplasat la Secția de Pompieri Pașcani, cu elevii din clasele I C și a II-a B de la Liceul Teoretic Miron Costin cu un efectiv de 50 de elevi pentru ca elevii noștri să cunoască dotările Secției de Pompieri Pașcani și să învețe să fie mai responsabili”, a declarat învățătoarea Geanina Isticioaia.

  

Copiii au avut posibilitatea să învețe ce inseamnă să fii pompier, chiar de la cei care practică această meserie zi de zi. Ei au fost foarte impresionați de dotările autospecialelor, de echipamentele de intervenție pentru stingerea incendiilor, de cele pentru acordarea primului ajutor- medical și de barca de salvare.

Menționăm că Inspectoratul Școlar Județean Iași a lansat în acest an școlar un proiect educațional intitulat, “Școala pentru valori autentice”, centrat pe valorizarea și educarea comportamentelor și atitudinilor prosociale ale elevilor din toate ciclurile de învățământ, la care participă și Liceul Miron Costin. 

In urma activităților desfășurate în fiecare lună, ISJ Iași desemnează școala câștigătoare la nivelul județului, căreia îi acordă titlul simbolic al valorii cultivate în luna respectivă, urmând ca la Gala Excelenței 2018 să fie decernat titlul Școala pentru valori autentice celor nouă unități de învățământ preuniversitar, premiate în fiecare lună. 

Related posts

Elevi din zona Pașcani premiați în cadrul unor concursuri desfășurate lași (Foto)

Redacția

Maraton de vacanță organizat de Biblioteca din Târgu Frumos

Iulia Huțanu

Părinții, speriați că trebuie să-și trimită copiii la școală cu declarații pe proprie răspundere

Redacția
Încarcă...