Doi păşcăneni au venit astăzi în audienţe la Primărie pentru a cere să le fie recunoscute meritele de revoluţionari. Dumitru Paiu şi Cristinel Tuleaşcă spun că au fost cei care au asigurat paza oraşului în timpul revoluţiei din ’89.
Ei au declarat că sunt doi dintre cei patru comandanţi ai Gărzii şi vor să ştie cine a făcut selecţia dosarelor luptătorilor din Paşcani.
Cei doi păşcăneni nu cer decât un certificat care să ateste că au luptat împotriva regimului comunist. Au considerat că şefii administraţiei locale sunt cei în măsură să-i sprijine în demersul lor. Ei au studii în inginerie şi mai multe atestate dobândite de-a lungul timpului. Nu au însă acte doveditoare care i-ar putea ajuta să primească ceea ce solicită.
În replică, nu au primit sprijin, ci îndrumări din partea viceprimarului Gabriela Nedelcu. Aceasta le-a spus să se adreseze în scris Prefecturii Iaşi, precum şi Secretariatului de Stat pentru Recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist. Dacă vor dovedi cu documente, cei doi păşcăneni au toate şansele să le fie recunoscute meritele.


