News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Revoltător: un 3,70 la bac-ul de toamnă a fost transformat în 10.00 după contestaţii

Cel afectat de contraperformanţa corectorilor este un absolvent al Colegiului de Artă din Iaşi care în vară nu a putut da examenul din motive medicale. Lucrările de la Iaşi au fost corectate la Suceava. Ce explicaţii are ISJ pentru o astfel de situaţie incredibilă?

 

  

Un absolvent al Colegiului de Artă „Octav Băncilă“ Iaşi, care a susţinut examenul de bacalaureat în sesiunea de toamna, a reuşit să obţină nota 10 la Istorie după ce înainte de contestaţii a fost notat cu 3,70. Dan Cornea nu a dat în vară bacalaureatul din cauza unor probleme de sănătate. „Am dat examenul şi, ca orice elev, aşteptam notele. Şi mă aşteptam la note foarte mari, de peste 9,00 la istorie şi la română. La română am luat nota 9,10 prima oară. La istorie, am fost surprins când am aflat că am luat 3,70. Am avut medii de la 9,50 în sus. Era imposibil să am o asemenea notă. Am scris opt pagini. După contestaţie, surpriză: am fost notat cu 10. Cred că a fost neatenţie, sau profesorul corector nu a citit tot ce am scris eu. Doamna profesoară mi-a spus că, pentru nota 3,70, ar fi trebuit să scriu o pagină. Aşa că, la opt pagini scrise, nu aveam cum să primesc o notă aşa mică“, a declarat pentru „Agerpres“ Dan Cornea. 

Purtătorul de cuvânt al ISJ Iaşi, Sabina Manea, a declarat că tezele elevilor au fost corectate în alte judeţe, atât în prima etapă, cât şi la contestaţii. În privinţa tezei de mai sus, aceasta a fost corectată la Suceava. „Nu avem acces la teză, şi nu putem să vedem exact care este motivul pentru care există o astfel de diferenţă între notări. Este posibil să fie vorba de o eroare la transcrierea de pe borderou pe teză, sau de o altă situaţie de acest tip“, crede Sabina Manea. Potrivit ISJ Iaşi, la bacalaureatul de toamnă au fost contestate 270 de note, dintre care, în urma recorectării, 76 au primit punctaj mai mic, iar 159, note mai mari.  Procentul de promovabilitate în judeţul Iaşi a ajuns la 34,83 la sută, faţă de 31,75%, cât era înainte de contestaţii.

Sursa www.ziaruldeiasi.ro

Related posts

Doliu în rândul cadrelor didactice din Pașcani. O reputată învățătoare de la Școala „Iordachi Cantacuzino”, a încetat astăzi din viață

Oana

Rectorii din Iași nu vor studenți fără Bacalaureat și au votat pentru organizarea examenului

Redacția

Colegiul ”Unirea”: Schimb de experință în cadrul proiectului ROSE

Redacția
Încarcă...