News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Partidele politice au primit în ianuarie subvenţii în valoare totală de peste 20 de milioane de lei de la bugetul statului. PSD a încasat 7,8 milioane de lei, în timp ce PNL a primit 6,6 milioane lei

Autoritatea Electorală Permanentă a anunţat că totalul subvenţiilor plătite în luna ianuarie partidelor politice este de 20,2 milioane lei, potrivit News.ro. Cea mai mare subvenţie a fost încasată de PSD, 7.8 milioane lei, în timp ce PNL a primit 6.6 milioane lei.

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunţat marţi valoarea subvenţiilor virate de AEP în contul fiecărui partid politic în luna ianuarie 2023, în urma aplicării prevederilor Legii nr. 334/2006 privind finanţarea partidelor politice şi a campaniilor electorale, ale Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale.

Astfel, PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT a primit subvenţie în valoare de 7.802.916,12, în timp ce PARTIDUL NAŢIONA

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Orban explică de ce alianţele de dreapta nu funcţionează: „Întotdeauna dracul şi-a băgat coada”

Redacția

Elevul de 15 ani din Bacău, care și-a agresat doi colegi cu nevoi speciale și i-a obligat să bage capul în toaletă, a fost arestat preventiv

Redacția

Permis fals cumpărat cu 4.800 euro, depistat la controlul de frontieră

Redacția
Încarcă...