News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ministrul de Externe, discuţie cu omologul britanic privind crearea grupului de luptă al NATO din România

Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a avut marţi, 22 februarie 2022, o convorbire telefonică cu omologul britanic, Liz Truss. Cei doi miniştri au avut un schimb de opinii consistent cu privire la situaţia de securitate regională. Totodată, şefii diplomaţiilor română şi britanică au discutat despre modalităţile concrete de consolidare şi diversificare a relaţiei foarte bune de Parteneriat Strategic dintre cele două ţări, având în vedere realităţile post-Brexit, evoluţiile internaţionale actuale şi obiectivele ambelor părţi, arată un comunicat de presă al MAE. 

În ceea ce priveşte situaţia de securitate din regiunea Mării Negre, cei doi miniştri au reiterat condamnarea fermă a recunoaşterii de către Federaţia Rusă a „independenţei” autoproclamatelor republici separatiste din Doneţk şi Luhansk, părţi componente ale Ucrainei. Totodată, au subliniat încălcarea flagrantă a dreptului internaţional, a suveranităţii şi integrităţii teritoriale ale acestei ţări de către Federaţia Rusă, alături de obligaţiile care îi revin în calitate de semnatar al Acordurilor de la Minsk.

Ministrul Bogdan Aurescu a prezentat omologului britanic poziţia României, potrivit căreia comunitatea internaţională trebuie să sancţioneze ferm, imediat şi coordonat acţiunile Federaţiei Ruse, ca răspuns faţă de ultimele evoluţii, dar şi ca modalitate de a descuraja acţiuni viitoare de destabilizare a situaţiei din regiune.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

METEO: Temperaturi maxime de până la 14-15 grade şi şanse crescute de precipitaţii, în următoarele două săptămâni

Redacția

Primul dosar penal pentru fals în declarația pe proprie răspundere

Redacția

Oamenii de știință au descoperit o mutație genetică asociată cu nevoia scăzută de somn

Redacția
Încarcă...