Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de Natație din Singapore.
Popovici a încheiat finala cu timpul de 1:43.53. Medalia de argint a revenit americanului Luke Hobson (1:43.84), iar pelocul al treilea s-a clasat japonezul Tatsuya Murasa (1:44.54).
David Popovici a concurat pe culoarul 6, după ce a avut al patrulea timp în semifinale.
„Cred că a fost mai bine decât la Jocurile Olimpice. M-am antrenat mai mult pentru Jocurile Olimpice. Această finală vine după un an mai relaxat, mă bucur mai mult pentru această medalie decât pentru cea olimpică. Îmi spun că trebuie să fac asta, că trebuie să câștig, trebuie să înot cât pot de bine, că nu pot să renunț”, a spus David Popovici, după finală, potrivit Digisport.ro.
David Popovici Foto: Profimedia
David Popovici este campionul olimpic en titre al probei şi a mai câştigat titlul mondial la 200 m liber în 2022.
La campionatele europene din 2024, Popovici a câştigat proba cu timpul de 1:43.13.
Miercuri, de la ora 05:52, David Popovici va evolua în serii la 100 m liber.
» Citește continuarea pe pagina autorului


