News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Cum o lună de abstinență poate duce la „dezgustul față de carne”

Renunțarea la carne, chiar și pentru o perioadă scurtă, are unele efecte surprinzătoare, care pot continua mult după încheierea abstinenței.

Este cunoscut faptul că animalele au un impact puternic asupra climei, iar cercetările indică faptul că trecerea la o alimentație bazată pe plante este una dintre cele mai importante măsuri pe care le pot lua persoanele pentru a-și reduce emisiile de carbon generate de alimente.

Produsele de origine animală sunt responsabile pentru 57% din emisiile globale legate de alimentație, în comparație cu variantele pe bază de plante, care contribuie cu 29% din acest total – chiar dacă animalele furnizează mai puțin de o cincime din energia totală din alimente la nivel mondial, potrivit BBC.

Mai multe motive pentru a reduce consumul de carne

  

Oamenii au multe motive diferite pentru a-și reduce consumul de carne, fie pentru bunăstarea animalelor, fie din motive climatice sau dietetice. Indiferent de motivațiile lor, un studiu recent a constatat că dietele sărace în carne pot fi benefice din mai multe motive de mediu, dietele vegane având emisii mai mici de gaze cu efect de seră, o utilizare mai redusă a apei și un impact mai redus asupra biodiversității.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Nemulţumiri în PNL, după ce ginerele şefului CJ Constanţa a fost numit secretar de stat în MAE. Voci din partid susţin că fuseseră validate alte nominalizări

Redacția

„Este o vrăjeală că nu se poate, ba se poate”. Un fenomen periculos începe să ia amploare printre prosumatori. ANRE: „Aceste practici sunt ilegale”

Redacția

Facelift pentru BMW Seria 2 Coupé

Redacția
Încarcă...