Comisia de disciplină care anchetează cazul fetiţelor încurcate la externarea din Secţia de Obstetrică Ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti a dispus măsuri faţă de o asistentă, a precizat joi, pentru Agerpres, managerul spitalului, Bogdan Nica.

Nou-născutFoto: SAMUEL ASHFIELD / Sciencephoto / Profimedia
Potrivit acestuia, comisia de disciplină a aplicat asistentei o sancţiune de 10% din salariu pentru o perioadă de trei luni, iar ancheta administrativă continuă.
Imediat după incident, conducerea unităţii i-a interzis asistentei în cauză să lucreze cu nou-născuţii până la finalizarea anchetei, a mai precizat Bogdan Nica.
Acesta a arătat şi că procedurile există la nivelul unităţii sanitare sunt clare, însă nu au fost respectate.
În plus, este în derulare şi o anchetă a Corpului de Control al ministerului cu privire la acest caz.
O anchetă internă a fost demarată în luna februarie la nivelul Secţiei de Obstetrică Ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti, după ce o mamă a fost externată cu un alt copil decât cel pe care l-a născut, situaţia fiind remediată în scurt timp, la sesizarea mamei copilului externat din greşeală.
Directorul medical al SJU Ploieşti,
» Citește continuarea pe pagina autorului


