News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Bogdan Aurescu, reales pentru un nou mandat în Comisia de Drept Internaţional a ONU

„Ministerul Afacerilor Externe salută realegerea, la 12 noiembrie 2021, la New York, de către Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), a prof. dr. Bogdan Aurescu, ca membru al prestigioasei Comisii de Drept Internaţional (CDI) a ONU, pentru un al doilea mandat în cadrul Comisiei, care se va desfăşura în perioada 2023-2027. Bogdan Aurescu a exercitat primul mandat în cadrul CDI în perioada 2017-2022, în baza alegerilor care au avut loc la 3 noiembrie 2016”, arată un comunicat de presă al MAE. 

Potrivit sursei citate, „Comisia de Drept Internaţional are ca obiectiv dezvoltarea progresivă a dreptului internaţional şi codificarea sa, fiind un organ subsidiar al Adunării Generale ONU, înfiinţat în baza art. 13 alineatul 1 din Carta ONU”. 

„Realegerea pentru un nou mandat în cadrul CDI confirmă aprecierea statelor membre ONU pentru activitatea desfăşurată de prof. Bogdan Aurescu în cadrul Comisiei. (…) Rezultatul acestei realegeri reprezintă, pe de o parte, reconfirmarea prestigiului de care se bucură Şcoala Română de Drept Internaţional, iar pe de altă parte, aprecierea pentru profesionalismul şi expertiza în domeniu ale membrului român la CDI, care îşi va continua activitatea pe parcursul celui de-al doilea mandat la CDI.”, mai arată MAE. 

„Mandatul membrilor Comisiei este de cinci ani,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Biserica nu poate folosi numele parintelui Arsenie Boca

Redacția

ANAF verifică trei firme care ar avea legătură cu firme sau afacerişti ruşi supuşi sancţiunilor europene

Redacția

Executorii judecătorești, inclusiv ANAF, trebuie să transmită e-Factura în numele debitorilor

Redacția
Încarcă...