Marian Neacșu și Ilie Bolojan, la votul de investire a Guvernului, 23 iunie 2025. Inquam Photos / George Călin
Un memorandum aflat pe ordinea de zi a ședinței de joi a Guvernului arată că vicepremierul Marian Neacșu (PSD) este propus să preia controlul Grupului de Lucru Interdepartamental (GLISE) pentru probleme de securitate energetică regională. Propunerea urmează să fie trimisă sub forma unei note de informare Secretariatului Consiliului Suprem de Apărare al Țării (CSAT).
Memorandumul a fost semnat de secretarul general al Guvernului, Ștefan Radu Oprea (PSD), ministrul Energiei, Bogdan Ivan (PSD), ministrul Investițiilor, Dragoș Pîslaru (REPER) și Marian Neacșu (PSD).
Ce este Grupul de Lucru Interdepartamental pe care îl va conduce Marian Neacșu
Grupul de Lucru Interdepartamental (GLISE) pentru probleme de securitate energetică regională a fost înființat în 2016, însă de atunci nu a mai fost actualizat în ceea ce privește componența, conducerea și atribuțiile, ceea ce a creat o situație neclară în ceea ce privește coordonarea. Grupul s-a întrunit în special în situații de criză. De exemplu, s-a întrunit în perioada 2022-2023, în timpul crizei energetice, la solicitarea fostului premier Nicolae Ciucă.
Potrivit documentuluui, din această structură fac parte un reprezentant al Administrației Prezidențiale,
» Citește continuarea pe pagina autorului


