News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

UCRAINA. Jurnalist Reuters, dispărut în atacul asupra unui hotel din Kramatorsk

Un membru al echipei Reuters, care acoperă războiul din Ucraina, a fost dat dispărut, iar alte două persoane au fost spitalizate în urma atacului asupra hotelului din orașul Kramatorsk, în estul Ucrainei.

Într-o declarație de presă, agenția Reuters a precizat că hotelul Sapphire, unde era cazată o echipă Reuters formată din șase persoane, a fost lovit sâmbătă, 24 august.

„Unul dintre colegii noștri este de negăsit”

„Unul dintre colegii noștri este de negăsit, în timp ce alți doi au fost duși la spital pentru tratament”, a precizat agenția.

  

„Alți trei colegi au fost găsiți. Căutăm urgent mai multe informații, colaborăm cu autoritățile din Kramatorsk și îi sprijinim pe colegii și familiile acestora. Vom oferi o actualizare atunci când vom avea mai multe informații”, a adăugat Reuters.

Duminică dimineață, Vadym Filashkin, guvernatorul regiunii Donețk, a anunțat într-o postare pe Telegram că „rușii au lovit Kramatorsk” și că doi jurnaliști au fost răniți, iar unul a fost dat dispărut după o lovitură asupra unui hotel.

„Autoritățile, polițiștii și salvatorii lucrează la fața locului. Operațiunile de îndepărtare a resturilor și de salvare sunt în curs de desfășurare”, a declarat el.

Ministerul rus al Apărării nu a răspuns la o solicitare de comentarii.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Fostul ambasador al Israelului în România, replică DURĂ pentru Greta Thunberg după ce activista a postat un mesaj pro-Palestina

Redacția

SUA: Republicanul Kevin McCarthy câştigă şefia Camerei Reprezentanţilor, după 15 runde de vot / Reacția lui Joe Biden

Redacția

Israelul ar fi DISTRUS o bază aeriană rusească din Siria. Atacul nu a fost revendicat

Redacția
Încarcă...