Secretarul general al NATO a convocat pentru vineri o ședință urgentă cu reprezentanții statelor membre pe tema crizei din Afganistan, unde talibanii desfășoară o ofensivă rapidă și au ocupat cele mai importante orașe, îndreptându-se spre capitala Kabul, transmite NDTV.
Secretarul general Jens Stoltenberg (foto) va conduce discuțiile ce se vor concentra pe planificarea evacuării din Afganistan a cetățenilor din statele NATO, potrivit sursei citate.
SUA și Marea Britanie au mobilizat deja mii de soldați pentru a organiza evacuarea propriilor cetățeni din Afganistan. Zeci de mii de localnici s-au refugiat din calea talibanilor și se adăpostesc în Kabul, unde, potrivit BBC, dorm pe străzi.
Decizia de convocare a unei ședințe NATO vine după ce talibanii au capturat vineri Kandahar, al doilea cel mai mare oraș, la capătul unei ofensive-blitz de doar opt zile.
Odată cu capturarea de către talibani, Afganistanul începe să se confrunte cu o criză umanitară de proporții, potrivit Politico. Reprezentanții mai multor state europene se tem ca războiul intern să nu provoace o nouă criză a migranților similară cu cea din Siria.
(Sursa foto: NATO)
- Citește și:
Talibanii câștigă teren în Afganistan și revendică cucerirea unui alt oraș important,
» Citește continuarea pe pagina autorului


