News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Scandalul interceptărilor ruse: Putin vrea să „destabilizeze” Germania, acuză ministrul german al Apărării

Președintele rus Vladimir Putin încearcă să semene dezbinarea prin scurgerea de informații despre o discuție confidențială a armatei germane legată de războiul din Ucraina, a declarat duminică ministrul apărării Boris Pistorius, citat de agenția AFP.

„Este vorba de a folosi această înregistrare pentru a ne destabiliza” și pentru a afecta “unitatea țării”, a declarat ministrul german, adăugând că „speră că Putin nu va reuși”.

O conversație dintre ofiţeri germani din domeniul apărării a fost publicată vineri de şefa postului de televiziune rusesc de stat RT, Margarita Simonian. În ea, înalţi ofiţeri ai forţelor aeriene discută despre posibilităţile teoretice ale unei desfăşurări de rachete de croazieră germane Taurus în Ucraina; Scholz a exclus în repetate rânduri furnizarea de rachete Taurus către Ucraina, în ciuda cererilor repetate ale Kievului, argumentând că se teme că Germania ar putea fi atrasă şi mai adânc în războiul lansat de către Kremlin în februarie 2022.

Potrivit unor informaţii citate duminică de dpa, ofiţerii germani a căror discuţie a fost interceptată de Rusia au fost vulnerabili pentru că nu au folosit o conexiune criptată.

  

Surse au declarat sâmbătă pentru DPA că înregistrarea este autentică şi că discuţia a avut loc pe Webex,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

CTP, după scandalul din Parlament: „Vă rog să vă gândiţi ce s-ar petrece într-o Românie guvernată de AUR. Împreună cu USR PLUS”

Redacția

Îndulcitorul artificial ar face ravagii asupra microorganismelor, arată un nou studiu

Redacția

JO 2024. Clasamentul pe medalii după a șaptea zi. România mai urcă o poziție

Redacția
Încarcă...