RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

România va asigura conducerea Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii

Ambasadorul român Constantin-Mihail Grigorie a fost ales în funcția de director al Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii (RACVIAC), pentru o perioadă de trei ani, în cadrul reuniunii Grupului Consultativ Multinaţional (MAG). 

FOTO Ministerul Afacerilor Externe

FOTO Ministerul Afacerilor Externe

„Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu salută decizia adoptată miercuri, 26 aprilie 2023, în cadrul celei de a 49-a reuniuni a Grupului Consultativ Multinaţional (MAG) al Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii (RACVIAC), prin care ambasadorul Constantin-Mihail Grigorie a fost ales în funcția de director al Centrului, pentru perioada 1 mai 2023 – 1 mai 2026”, a transmis conducerea MAE român, arătând că „reuniunea a fost organizată la Belgrad de către Președinția sârbă a RACVIAC”.

  

Potrivit informării ministerului, decizia a fost adoptată prin consens de statele membre, în urma demersurilor susținute ale Ministerului Afacerilor Externe, iar deținerea funcției reprezintă o premieră pentru România.

„Numirea unui diplomat român în funcția de director al Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii (RACVIAC) reconfirmă rolul României de actor implicat în consolidarea dialogului și a cooperării regionale.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Bugetul alocat pentru bursele elevilor va fi de zece ori mai mare în anul şcolar 2023 – 2024, susține Sorin Cîmpeanu

Redacția

Un avion de vânătoare rusesc a zburat la câțiva metri de o dronă americană MQ-9 Reaper deasupra Siriei și i-a avariat o elice folosind rachete de semnalizare / Armata SUA a reușit să o aducă înapoi la bază

Redacția

Parlamentar USRPLUS: Când domnul Vlad Voiculescu a vrut să aibă un cuvânt de spus în vaccinare, domnul Cîţu a spus că se ocupă el de campania asta, punct

Redacția
Încarcă...