Ziua 1222 de război în Ucraina de la începerea invaziei ruse: Federația Rusă a efectuat cel mai mare bombardament aerian asupra Ucrainei de la începerea războiului, cu peste 537 de drone și rachete.
Sirenele de alertă aeriană au sunat în toată țara, iar Polonia și țările aliate și-au lansat aeronavele militare în noaptea de 29 iunie.
Potrivit Mediafax, atacul a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică. De asemenea, locotenentul-colonel Maskim Oustimenko a anunțat moartea unui pilot ucrainean de avion F-16. Aeronava a fost avariată, iar pilotul nu a avut suficient timp să se catapulteze. A fost lăudat și omagiat de Zelenski pentru că a distrus 7 ținte aeriene trase de ruși.
Aviația ucraineană a interceptat 477 de drone de tip Shahed de fabricație iraniană, și multe alte proiectile de fabricație rusească: 4 rachete Kinjal, 7 rachete balistice Iskander, 41 de rachete de croazieră Islander-K, 5 rachete de croazieră Kalibr și 3 rachete antiaeriene ghidate S-300 din regiunea Kursk.
Au fost semnalate explozii la Mikolaïv, Krementciuk, Zaporijia, în oblastul Cerkasî, la Ivano-Frankivsk și la Lviv, unde infrastructura civilă a fost avariată și cel puțin trei persoane au fost rănite.