News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Război în Ucraina – ziua 792: SUA au trimis în secret rachete ATACAMS / Rusia: Vom lovi Polonia dacă primește arme nucleare / Ilan Şor vrea federalizarea R. Moldova

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret Ucrainei rachete cu rază lungă de acțiune ATACAMS, a declarat miercuri un oficial american, iar consilierul pe probleme de securitate națională de la Casa Albă, Jake Sullivan, a spus că a fost livrat „număr semnificativ” de rachete „vom trimite mai multe”. Potrivit Reuters, oficialul a spus că Statele Unite și-au schimbat poziția în privința ATACAMS din cauză că rușii au folosit rachete balistice primite din Coreea de Nord și pentru că a atacat infrastructura esențială din Ucraina. „Am avertizat Rusia să nu facă lucrurile acestea”, a spus oficialul.

Brigada ucraineană Liut la exerciții militare în regiunea ZhytomyrFoto: Volodymyr Tarasov/UKRINFO / Sipa Press / Profimedia

Toate informațiile despre războiul din Ucraina – ziua 792 – LIVE pe HotNews.ro:

  

07:43 Guvernul ucrainean, care a înăsprit și mai mult reglementările în încercarea de a face față unui deficit de soldați, a aprobat norme care interzic temporar bărbaților de vârstă militară să solicite pașapoarte în străinătate.

Prevederile, precum și o clarificare ulterioară din partea Ministerului ucrainean de Externe, au fost anunțate miercuri, la o zi după ce ministrul Dmytro Kuleba a suspendat serviciile consulare pentru bărbații cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani până la 18 mai.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Europa este expusă coerciției economice americane și trebuie să ia măsuri mai rapid, avertizează BCE

Redacția

Ciucă: „Nu sunt candidat de profesie, sunt candidat cu profesie”. Apel lansat după îndemnul unui lider liberal

Redacția

Ce pierderi au suferit forțele rusești până acum, potrivit armatei ucrainene

Redacția
Încarcă...