News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

PSD cere USR să se dezică de Clotilde Armand după ce a fost trimisă în judecată. Edilul Sectorului 1: Mai stau pe aici

PSD solicită conducerii USR să aplice standardele de integritate în politică pe care le invoca în cazul altora și să o excludă de îndată pe Clotilde Armand din partid. După trimiterea în judecată, primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, întrunește toate atributele penalului în funcții publice: are dosar penal, a fost anchetată, e inculpată și a fost deferită Justiției, urmând să fie judecată pentru infracțiunea de a fi folosit funcția publică pentru a se favoriza pe sine”, transmite PSD.

clotilde armand jpg

Social democrații susțin ca edilul de la Sectorul 1 “se și comportă ca un „penal” autentic atunci când îi atacă fără nicio reținere pe magistrații care au luat decizii împotriva sa și când denigrează instituțiile fundamentale ale statului de drept”.

“Conform principiilor invocate de-a lungul timpului de USR, indiferent de decizia pe care o va lua instanța, inculpata Clotilde Armand trebuie să se suspende din funcția de primar al Sectorului 1, pe toată durata procesului penal, astfel încât să nu afecteze imaginea instituției pe care o reprezintă.

  

De această dată, conducerea USR nu mai are nicio scuză să nu o dea afară din partid pe „penala” Clotilde Armand. În același timp, conducerea partidului trebuie să denunțe candidatura inculpatei,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Porumbul dulce în conservă: prieten sau dușman în salate? Cum alegem conservele cele mai sănătoase / Sfatul nutriționistului Tania Fântână

Redacția

Douăzeci de organizaţii neguvernamentale îi solicită lui Iohannis să ceară Parlamentului reexaminarea Legii privind avertizorii de integritate

Redacția

Orașul surpriză plasat pe locul 2 în topul profiturilor din România, care nu este nici Cluj, nici Iași. Bucureștiul a scăzut de la 45% la 37%

Redacția
Încarcă...