Polițiștii locali au fost ocupați în primele 6 luni ale anului. Acest lucru rezultă și din numărul mare de sancțiuni aplicate pe raza municipiului și a suburbiilor.
De departe cele mai multe amenzi au fost aplicate pentru consumul de alcool în spațiul public. În fiecare sătpămână oamenii legii au depistat persoane ce consumau băuturi alcoolice pe domeniul public. În total în primele 6 luni au fost amendați 81 de persoane, totalul sancțiunilor fiind de 9.300 lei.
O altă infracțiune la care polițiștii locali au aplicat multe amenzi este aceea de tulburare a ordinii publice. Aceștia s-au confruntat aproape zilnic cu persoane care țipă, înjură sau pun muzică la volum foarte ridicat la ore târzii din noapte, deranjând în acest sens vecinii. În total au fost sancționați 31 de persoane, suma amenzilor ridicându-se la 8.300 lei.
În total, pe primele 6 luni ale anului Poliția Locală Pașcani a sancționat conform Legii 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, 376 de persoane, suma totală ridicându-se la 54.050 lei.
Citește și {loadposition articlescategoryload}

