„Între 400 și 500” de lucrători migranți au murit pe șantierele Cupei Mondiale din Qatar, a declarat oficialul Hassan al-Thawadi, potrivit The Guardian. Până acum, Comitetul Suprem a susținut că au existat doar trei decese care au avut legătură cu munca pe stadioane.
Al-Thawadi, secretarul general al Comitetului Suprem, a recunoscut că mulți muncitori au murit în timpul proiectelor pentru Campionatul Mondial, însă a spus că deocamdată nu există o cifră exactă a deceselor.
„Estimarea este în jur de 400 – 500”, a declarat acesta la emisiunea Piers Morgan Uncensored.
„Un deces este prea mult, este atât de simplu. [Dar] în fiecare an, standardele de sănătate și siguranță de pe șantiere se îmbunătățesc, cel puțin cele de pe șantierele noastre, cele ale Cupei Mondiale, cele de care suntem responsabili. În așa măsură încât sindicatele (laudă) munca făcută pe șantierele Cupei Mondiale și îmbunătățirile”, a mai adăugat oficialul qatarez.
Comitetul Suprem a susținut întotdeauna că au existat doar trei decese în timpul muncii și 37 de decese care nu au avut legătură cu munca, în rândul lucrătorilor migranți de pe stadioanele Cupei Mondiale de când au început proiectele, în 2014.
» Citește continuarea pe pagina autorului


