
De la descoperirea focarului de pestă porcină africană, săptămâna trecută, la Butea, „nu au fost semnalate cazuri noi, şi sperăm să nu apară”, a declarat, ieri, prefectul Marian Şerbescu.
El a precizat că a fost instituită o zonă de protecţie pe o rază de 3 km în jurul locului, dublată de una de supraveghere, pe o distanţă de 10 km în jurul gospodăriei unde au fost identificate cele două animale bolnave. „Nu am luat decizia sacrificării tuturor suinelor din comună decât dacă mai apar cazuri”, a adăugat Şerbescu la şedinţa Colegiului prefectural. Atât el, cât şi şeful Direcţiei Sanitare Veterinare, prezent la întrunire, s-au arătat nedumeriţi de apariţia acestui focar la peste 100 km de un altul declarat. Până la încheierea anchetei, supoziţia rămâne transmiterea bolii prin furaje.
sursa www.ziaruldeiasi.ro


