O păşcăneancă este pusă pe drumuri din cauza vecinilor săi cu care nu se înţelege. Femeia locuieşte la ultimul etaj al unui imobil din strada Sportului şi se plânge că îi plouă în casă, dar nimeni din bloc nu vrea să contribuie la repararea acoperişului.
Toate astea pentru că apa ajunge numai la ea, şi nu afectează pe nimeni altcineva. Elena Ioan a venit de mai multe ori la Primărie, în audienţe, pentru a cere sfatul edililor locali. Se gândeşte că vine toamna, vor începe iar ploile, şi nu ştie ce să facă.
Reprezentanţii Primăriei i-au promis că va încerca să o ajute cumva, şi că va discuta cu preşedintele Asociaţiei de Proprietari, pentru a ajunge la o înţelegere.


