
Placa comemorativă realizată în memoria feroviarilor osândiți pe nedrept, a fost amplasată pe Esplanadă, la intrarea dinspre stația CF. Consiliul Local a aprobat finațarea pentru acest obiectiv, la propunerea consilierului Vasile Avramiuc.
Obiectivul a fost realizat în memoria feroviarilor pășcăneni, osândiți pe nedrept în anul 1959 pentru defăimarea unui demnitar al Partidului Muncitoresc Român. Pentru realizarea acestuia, Consilierii Locali, la propunerea consilierului PSD, au alocat fondurile necesare.
Discuția a venit în contextul evenimentelor care vor marca împlinirea a 150 ani de când municipiul Pașcani a devenit cel mai important centru feroviar. Aceste evenimente vor fi realizate la nivelul societății Electroputere VFU și Stația CFR Pașcani.
Data când vor fi realizate aceste evenimente, cât și sfințirea, urmează să fie anunțate. Cel mai probabil vorbim de finalul lunii noiembrie 2019.


