News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ministrul Muncii, întâlnire cu reprezentanți din Justiție pe tema noii legi a salarizării

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, s-a întâlnit cu reprezentanți din domeniul Justiției pentru a discuta pe tema noii legi a salarizării. Ministrul a subliniat că dorește ca inițiativa „să diminueze pe cât posibil discrepanțele generate ani la rând”. 

FOTO Arhivă Adevărul

FOTO Arhivă Adevărul

„Continuăm consultările cu partenerii sociali pentru o lege a salarizării cât mai echitabilă și sustenabilă. Ieri m-am întâlnit cu reprezentanții familiei ocupaționale Justiție cărora le mulțumesc pentru efort și schimbul util de idei. Împreună cu partenerii sociali lucrăm la o lege care să diminueze, pe cât posibil, discrepanțele generate ani la rând și care să asigure echilibrul atât de necesar între complexitatea muncii și resursele financiare necesare”, a informat ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu.

  

Ministrul a subliniat că „avem nevoie de norme clare și cât mai apropiate de nevoile fiecărei familii ocupaționale pentru a face o lege cât mai corectă și care să stimuleze competitivitatea și oamenii care aduc plus-valoare în sistem”.

„Îmi doresc ca legea salarizării să fie un act normativ de calitate care să-și atingă obiectivele umane, profesionale și instituționale. Aceasta se va baza pe câteva principii clare cum sunt plată egală pentru muncă egală,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

CALCULE. Factura la energie pentru cinci milioane de consumatori s-ar putea dubla de anul viitor. Ce măsuri pregătește Guvernul

Redacția

Daniel Bîrligea, motivat înaintea dublei cu Israel și Kosovo – Ce spune vârful convocat în premieră la naționala României

Redacția

Ciucă dă semnalul: „PNL are capacitatea și motivarea să meargă singur în alegeri”. Ce spune despre diferența între locale și parlamentare

Redacția
Încarcă...