Aproximativ 20 de persoane cunoscute serviciilor germane de informații se numără printre afganii evacuați de la Kabul de armata germană.
Anunțul a fost făcut de ministrul german de Interne, Horst Seehofer, care a spus că în acest moment, pe teritoriul țării se află 20 de persoane „care sunt relevante pentru securitate” și care au ajuns în Gemania „pentru că nu au putut fi verificate corespunzător la Kabul”, informează Adevărul.
Potrivit oficialului, printre persoanele în cauză se numără mai mulți violatori condamnați.
04 Sep, 09:51 | Știri externe
04 Sep, 09:14 | Știri externe
03 Sep, 17:17 | Știri externe
Totodată, alte persoane sunt acuzate de falsificare de documente, iar în alte patru cazuri este vorba de afgani care fuseseră anterior deportați din Germania.
„Doi infractori căutaţi au fost conduşi în centre de detenție în baza mandatelor de arestare emise”, a declarat Steve Alter, purtător de cuvânt al Ministerului de Interne.
Alţi doi afgani se aflau „încă în custodia autorităţilor”, a adăugat acesta.
Ministrul german de Interne a declarat că unii dintre afgani „și-au falsificat complet documentele,
» Citește continuarea pe pagina autorului


