
O nouă tentativă a administrației locale de a curăța Lacul Peștișorul. În această dimineață, angajații Serviciului de Gospodărie Comunală au intervenit cu o șenilată pentru a strânge buruienile din lac și nămolul.
Mizeria este depozitată pe marginea lacului, iar luni va fi încărcată în camioane și transportată într-o altă zonă. Potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei Pașcani, bazinul urmează să fie umplut din nou cu apă. „Astăzi au început muncitorii de la Serviciul de Gospodărie Comunală curăţarea lacului peştişorul. Am intract cu o şenilată pentru că era nămol destul d emare şi nu s+a putut interveni cu alt tip de utilaj, iar de luni vom începe să încărcăm acel material ce în momentul de faţă este depozitat de acea şenilată pe marginea lacului. După transportul materialului rezultat din Lacul Peştișorul urmează să dăm drumul la apa ca lacul să fie din nou umplut pentru ca acesta să aibă un aspect plăcut”, a declarat Cristian Menegon, purtătorul de cuvânt al Primăriei Pașcani.

