RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Iohannis: Pentru orice ameninţare care ar putea afecta România, NATO are un răspuns pe măsură

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat în urma participării la Summitul NATO, organizat la Vilnius, în perioada 11-12 iulie, că România şi-a îndeplinit obiectivele stabilite. Potrivit președintelui, noile planuri de apărare ale Alianţei aduc un răspuns pe măsură pentru orice ameninţare de securitate care ar putea afecta România.

FOTO Administrația Prezidențială

FOTO Administrația Prezidențială

„România și-a îndeplinit și de data aceasta obiectivele stabilite pentru acest Summit NATO deosebit de important. Este rezultatul unei munci de echipă și mulțumesc tuturor celor implicați. Deciziile noastre de la acest Summit au demonstrat, fără echivoc, soliditatea legăturii transatlantice și unitatea Aliată”, a susținut președintele Klaus Iohnnis în urma Summitului NATO desfășurat în perioada 11-12 iulie, la Vilnius, 

  

În ceea ce privește postura NATO de descurajare și apărare, șeful statului român a arătat că „în mod cert facem un pas decisiv în direcția consolidării securității Aliate”, subliniind că au fost adoptate „noi planuri de apărare ale NATO, care oferă cel mai înalt nivel de securitate pentru Flancul Estic, la Marea Neagră, inclusiv pentru România”.

„Astfel, pentru orice amenințare de securitate care ar putea afecta România, Alianța are un răspuns pe măsură pregătit”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

George Simion nu a votat moțiunea AUR împotriva ministrului Mediului. Numele liderului AUR nu apare pe lista de ședință

Redacția

VIDEO Aproximativ 450 de persoane manifestează în Capitală împotriva măsurilor restrictive care intră în vigoare de luni, dar și împotriva vaccinării

Redacția

Maia Sandu crede că Republica Moldova poate deveni stat membru UE până la sfârșitul acestui deceniu: „E nevoie ca Guvernul să se miște mai repede”

Redacția
Încarcă...