RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Grupul Hamas cere Israelului condiții suplimentare înainte de implementarea acordului privind ostaticii

Grupul islamist palestinian Hamas a formulat solicitări suplimentare înainte de implementarea acordului cu Israelul privind eliberarea ostaticilor în schimbul unor militanți palestinieni aflați în penitenciare israeliene și al unui armistițiu temporar, afirmă surse guvernamentale israeliene.

Un oficial guvernamental israelian a declarat, sub protecția anonimatului, că grupul Hamas a formulat condiții suplimentare, conform postului de televiziune BBC News și cotidianului The Times of Israel. Nu există detalii despre noile condiții și nu se știe care a fost reacția Guvernului Benjamin Netanyahu.

Potrivit publicațiilor The Wall Street Journal și Haaretz, grupul Hamas vrea transferarea ostaticilor direct în Egipt, fără a fi verificați de reprezentanții Crucii Roșii, așa cum solicită Israelul.

”Guvernul israelian ar vrea ca ostaticii să fie predați Crucii Roșii înainte de a fi transferați în Israel, dar Hamas vrea să îi transfere în Egipt”, a declarat o sursă guvernamentală.

  

Daniel Hagari, purtătorul de cuvânt al armatei israeliene, a semnalat, miercuri seară, că eliberarea ostaticilor deținuți în Fâșia Gaza este o procedură complicată și ar putea necesita timp suplimentar. ”Avem obligația de a face totul pentru salvarea ostaticilor. Este un proces complex, care nu s-a finalizat încă și care ar putea comporta mai multe etape.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Grecia prelungeşte lockdown-ul şi anunţă măsuri suplimentare pentru perioada “cea mai dură” a epidemiei

Redacția

Biden salută eforturile Kamalei Harris și lansează un apel la UNITATE în Statele Unite

Redacția

Trei urși salvați dintr-un sanctuar din Ucraina au primit o casă nouă în Germania

Redacția
Încarcă...