Încasările din turism ale Greciei „au atins niveluri record” în 2022 în comparație cu 2019, anul de referință înainte de explozia pandemiei Covid-19, a declarat marți ministrul grec al turismului, Vassilis Kikilias, potrivit AFP.

Concediu în GreciaFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei
„În pofida dificultăților din 2022, consecință a războiului din Ucraina, Grecia a reușit să atingă niveluri record, comparativ cu cifrele din 2019″, a subliniat ministrul, citat de agenția de presă elenă, Ana.
Potrivit cifrelor disponibile de la Autoritatea elenă de statistică (Elstat), „în luna august s-a înregistrat o creștere de 23,4% și, respectiv, 13,6% a veniturilor provenite din cazare și, respectiv, din alimentație publică, comparativ cu 2019″, a declarat ministrul la o conferință a Uniunii Întreprinderilor de Turism (Sete) la Atena.
„Acest lucru arată că strategia noastră a fost eficientă în ciuda situației economice negative” (războiul din Ucraina, inflația etc.), a precizat el.
La rândul său, președintele Sete, Yannis Retsos, a estimat în cadrul conferinței că în acest an „veniturile din turism vor atinge și probabil le vor depăși pe cele din 2019″, potrivit Ana.
În acest an, Grecia a depus eforturi susținute pentru a compensa reducerea veniturilor din turism suferită în primii doi ani de pandemie.
» Citește continuarea pe pagina autorului


