Poliţia braziliană l-a acuzat în mod oficial pe fostul preşedinte Jair Bolsonaro de fraudă în legătură cu certificatele sale care atestau vaccinarea anti-Covid, deschizând calea unor posibile acuzaţii penale la Curtea Supremă, relatează BBC şi Reuters. conform News.ro
Dosarele sale medicale spun că a făcut vaccinul în Sao Paulo în 2021, dar o investigaţie a constatat ulterior că el nu se afla în oraş la momentul respectiv.
Jair Bolsonaro, care nu şi-a ascuns scepticismul în legătură cu existenţa Covid şi care a jurat public că nu va face niciodată vaccinul, a negat că ar fi ştiut că datele au fost falsificate.
Poliţia a constatat în raportul său că Bolsonaro poate fi acuzat de falsificarea datelor din sistemul de sănătate publică al ţării (SUS) şi de formarea unei organizaţii criminale pentru a se sustrage normelor de sănătate publică.
Unul dintre foştii săi consilieri, Mauro Cid, care a fost arestat în luna mai în cadrul investigaţiei şi eliberat în urma unei înţelegeri judiciare, a fost, de asemenea, acuzat în mod oficial în raportul poliţiei. Poliţia a constatat că Cid a obţinut în mod fraudulos certificate de vaccinare pentru Bolsonaro şi fiica acestuia, Laura, la cererea preşedintelui.
» Citește continuarea pe pagina autorului


