Selecţionatele Georgiei şi Cehiei au încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul care a avut loc sâmbătă, pe Volksparkstadion din Hamburg, în Grupa F a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.
Georgia, debutantă la un turneu final, a deschis scorul prin Georges Mikautadze în minutul 45+4 din penalty. Patrik Schick a egalat în minutul 59.
Cele două echipe au oferit un duel agreabil, în care Cehia a fost mult mai periculoasă, dar s-a văzut condusă după una din ultimele faze din prima repriză.
Portarul Georgiei, Ghiorghi Mamardaşvili, s-a remarcat în startul meciului la şuturile lui Adam Hlozek (minutul 3) şi Patrik Schick (minutele 3 şi 4).
Arbitrul Daniel Siebert a anulat, în urma consultării VAR, golul înscris în minutul 23 de Hlozek, care atinsese involuntar mingea cu mâna.
Vaclav Cerny a finalizat slab un un-doi, iar Mamardaşvili a prins fără emoţii (27).
Cehul Vladimir Coufal a fost destul de aproape de autogol la o acţiune a lui Anzor Mekvabişvili, jucătorul Universităţii Craiova (36).
Georgia a deschis scorul la primul său şut pe spaţiul porţii, când Georges Mikautadze a transformat în minutul 45+4 un penalty dictat după un henţ comis de Robin Hranac.
» Citește continuarea pe pagina autorului


