Cea mai mare dorință a strategiei ruse din ultimii 75 de ani — divizarea Europei de Vest de Statele Unite și distrugerea alianței NATO — este pe cale să devină realitate. Cauza? Campania agresivă a președintelui Donald Trump de a prelua suveranitatea asupra Groenlandei, ignorând opoziția localnicilor și a Danemarcei, scrie ziarul american de dreapta The Wall Street Journal într-un editorial dur la adresa președintelui Trump.
Ziarul american, care a sprijinit în general politicile lui Trump, amintește că acesta a amenințat sâmbătă cu impunerea unor tarife de 10% începând cu 1 februarie, care ar urma să crească la 25% în iunie, vizând un grup de țări europene care se opun planurilor sale. Printre statele vizate se numără Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Olanda, Finlanda și Regatul Unit. Aceste taxe s-ar adăuga tarifelor deja negociate anul trecut, anulând practic beneficiile acordurilor comerciale recente.
Deși există motive strategice legitime pentru care Washingtonul este interesat de Groenlanda — poziția sa arctică și rezervele de metale rare — editorialul subliniază că „imperialismul de tip bullying” este calea greșită. Danemarca s-a arătat deschisă negocierilor pentru un acces sporit, însă Trump pare hotărât să obțină proprietatea deplină asupra insulei și a celor 56.000 de locuitori ai săi prin forță diplomatică și economică.
» Citește continuarea pe pagina autorului


