News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Companiile din energie, obligate să plătească un avans când cumpără electricitate pe bursă / Președintele ANRE: Este timpul ca „băieții deștepți” să devină corecți

Companiile din energie, obligate să plătească un avans când cumpără electricitate pe bursă / Președintele ANRE: Este timpul ca „băieții deștepți” să devină corecți

Bani, energie electrică – Foto: Nikolai Sorokin | Dreamstime.com

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a aprobat ordinul prin care companiile de energie electrică vor fi obligate să plătească un avans sau să constituie o garanție minimă la momentul semnării contractelor de cumpărare a energiei pe bursă. Proiectul de ordin a stat mai multe luni în dezbatere publică. Președintele ANRE, George Niculescu, spunea într-un interviu acordat HotNews.ro în aprilie, că această măsură este necesară pentru a stopa practicile unor traderi care acționează precum „băieții deștepți” din energie din trecut.

Potrivit unui ordin al președintelui ANRE, aprobat marți, acest avans este de:

  
  • 5% din valoarea contractului – pentru livrări cu durata mai mare de 6 luni;
  • 10% din valoarea contractului – pentru livrări de până la 6 luni;

Termenul de plată este de 15 zile de la semnare. Măsura se aplică contractelor standard și nu afectează contractele bilaterale.

Astfel, „Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) introduce un mecanism de protecție împotriva unuia dintre cele mai riscante comportamente de pe piața energiei: contractarea de energie electrică fără intenție reală de achiziție”, se arată într-un comunicat al instituției.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Argentina s-a calificat în optimile Cupei Mondiale de Fotbal după victoria în fața Poloniei

Redacția

Ședințe la PNL și PSD. Ce mari teme despart cele două partide de coaliție

Redacția

Daea: Tot timpul fac balet cu mintea / Nu obosesc. Eu sunt ca panoul fotovoltaic. Mă încarc dacă e soare, iar noaptea am energie de peste zi

Redacția
Încarcă...