Ilie Bolojan, premierul României. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Liderii coaliției de guvernare, de la PSD, PNL, USR, UDMR și Minorități au avut luni dimineața, de la ora 10:00, o ședință finală privind rectificarea bugetară. Ei au convenit ca astăzi proiectul să fie publicat în transparență decizională, iar, ulterior, acesta să fie adoptat într-o ședință de Guvern de miercuri sau joi, conform purtătoarei de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu.
La întâlnirea care a început luni la ora 10:00 și s-a încheiat după aproximativ două ore au participat premierul Ilie Bolojan, Sorin Grindeanu, Cseke Attila, Ionuț Moșteanu și Varujan Pambuccian, conform Agerpres.
„Ședința coaliției pe tema rectificării s-a încheiat, proiectul va fi publicat azi și, în funcție de avizare, va fi adoptat de Guvern miercuri sau joi”, a transmis presei purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu.
Cum se împart banii
Liderii coaliției au discutat joi, înaintea ședinței de Guvern, despre ministerele care vor primi sau care vor pierde bani în urma rectificării bugetare. Potrivit formei de vineri a proiectului, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene va pierde 3 miliarde de lei, conform surselor politice consultate de HotNews.
Bani în plus vor primi Ministerul Muncii (2,5 miliarde lei),
» Citește continuarea pe pagina autorului


