News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sport

Ce sancțiune a primit Ungaria după ce fanii maghiari au huiduit și au scos sunete de maimuță la meciul cu Anglia

Ungaria a fost sancționată după incidentele rasiste de la meciul cu Anglia. Naționala de fotbal va juca următoarea partidă acasă fără suporteri şi a primit o amendă substanţială de la FIFA pentru comportamentul rasist al fanilor în timpul meciului cu englezii din preliminarile Campionatului Mondial.

Ungaria va juca un meci fără spectatori, a stabilit FIFA care a aplicat şi o amendă de 216.000 de dolari federaţiei maghiare de fotbal.

„După analiza gravităţii incidentelor (cuvinte şi acţiuni rasiste, aruncarea obiectelor, aprinderea de elemente pirotehnice), Comitetul a decis ca Ungaria să joace următoarele două meciuri de acasă în competiţiile FIFA fără spectatori, sancţiunea pentru al doilea meci fiind suspendată pentru o perioadă de probă de doi ani”, a anunțat FIFA într-un comunicat.

„Poziţia FIFA rămâne fermă şi hotărâtă în respingerea oricărei forme de rasism şi violenţă, precum şi a oricărei alte forme de discriminare sau abuz. FIFA adoptă o poziţie clară de toleranţă zero împotriva unui astfel de comportament urât în fotbal”, se mai precizează în comunicat.

  

Jurnaliştii prezenţi la meciul cu Anglia au precizat că au auzit sunete de maimuţă îndreptate către Raheem Sterling şi alţi jucători de culoare. Jucătorii Angliei au fost,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cupa Moș Crăciun la fotbal, ediția 2019

Redacția

Benjamin Mendy, fotbalistul vedetă de la Manchester City, acuzat de viol și agresiune sexuală după ce trei tinere au depus plângere

Redacția

Colegiul ”Unirea” a câștigat faza locală a Olimpiadei Sportului Școlar fotbal licee

Răzvan Grecu
Încarcă...