News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ce argument are compania maghiară MVM, care vrea să cumpere E.ON România, în fața suspiciunilor că va aduce gaz rusesc. Decizia va aparține CSAT

„Este pe deplin garantat că gazul livrat României nu poate proveni din Rusia”, susține compania ungară de stat MVM, într-un răspuns la solicitarea HotNews.ro. La finalul anului trecut, MVM a încheiat un acord cu nemții de la E.ON pentru a prelua furnizorul de gaze și electricitate E.ON România, dar tranzacția nu a primit aviz de la Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine pentru că ridică „probleme de securitate” și a ajuns pe masa Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Reprezentanții grupului din Ungaria susțin însă că este mai rentabil să cumpere gaze de la producătorii din România.

  • E.ON România este unul dintre cei mai mari furnizori de electricitate și gaze din România, cu un portofoliu de peste 3,4 milioane de clienți rezidențiali și de business.

Reprezentanții MVM susțin că legislația europeană va împiedica Ungaria să exporte în alte țări gazele pe care le aduce din Rusia.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Nicușor Dan, discurs la Varșovia. „Credeți în victoria voastră, așa cum și noi am crezut în victoria noastră” LIVE TEXT

Redacția

Gavriliţă: Prin construcţia podului de la Ungheni, Iaşul se apropie de Chişinău, iar Chişinăul se conectează direct cu reţeaua de autostrăzi europene

Redacția

Primar PSD, la învestirea lui Nicușor Dan: Peste 6 milioane de români au ales un om foarte inteligent

Redacția
Încarcă...