News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Bahmut, în flăcări: Rusia a lansat un atac masiv cu bombe cu fosfor (armata ucraineană)

În seara zilei de 5 mai, forțele rusești au lansat un atac masiv cu fosfor și muniție incendiară în orașul Bahmut din regiunea Donețk, aflat în epicentrul luptelor din Rusia și Ucraina de mai multe luni de zile, potrivit publicației ucrainene Pravda.

Imaginile video au fost publicate de Forțele pentru Operațiuni Speciale și serviciul de presă al Forțelor pentru Operațiuni Speciale (SSO) din Ucraina.

„Inamicul a folosit muniție cu fosfor și muniție incendiară în Bahmut, încercând să șteargă orașul de pe fața pământului.

Cu toate acestea, soldații SSO și ai altor unități ale Forțelor de Apărare continuă să apere cu curaj orașul. Și în aceste condiții, continuăm să distrugem inamicul”, potrivit sursei citate.

  

În aceeași zi, Evgheni Prigojin, fondatorul Companiei Militare Private Wagner (PMC), a scris o scrisoare către Ministerul rus al Apărării, în care a declarat că va retrage mercenarii Wagner din Bahmut după 10 mai, acuzân

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rețeaua neolegionară din România care vede în Călin Georgescu noul „Căpitan” și-l susține în campania prezidențială (context.ro)

Redacția

Serbia îşi întăreşte legăturile cu Rusia, deşi e candidată la intrarea în Uniunea Europeană – presa belgiană

Redacția

Nicușor Dan: Noul Guvern va fi instalat în 2-4 săptămâni: „Cred că societatea îşi doreşte oameni noi”

Redacția
Încarcă...