News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Astronomii au descoperit o planetă cu o coadă de cometă

Astronomii de la MIT (SUA) au descoperit o planetă care se dezintegrează rapid sub influența stelei sale, aflată la aproximativ 140 de ani-lumină de Pământ.

Această planetă care se dezintegrează rapid are o masă similară cu cea a planetei Mercur, dar orbitează steaua gazdă la o distanță de 20 de ori mai mică decât Mercur față de Soare, completând o rotație în doar 30,5 ore. Din cauza acestei apropieri extreme, suprafața planetei este probabil acoperită cu magmă, care fierbe și se evaporă în spațiu. În timp ce planeta se rotește cu viteză în jurul stelei, își pierde constant din mineralele de la suprafață și, practic, se evaporă.

Astronomii au observat planeta cu ajutorul satelitului TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), o misiune condusă de MIT, care monitorizează stelele apropiate pentru semnele unor exoplanete ce le orbitează. Semnalul care le-a atras atenția a fost un tranzit neobișnuit: o scădere a luminozității stelei care varia ca intensitate de la o orbită la alta.

Astronomii au găsit o planetă care se dezintegrează rapid are coadă ca de cometă

  

Cercetătorii au confirmat că este vorba despre o planetă stâncoasă, aflată pe o orbită extrem de strânsă,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Adunarea Generală a ONU a votat suspendarea Rusiei din Consiliul pentru Drepturile Omului ​

Redacția

VIDEO Volodimir Zelenski, mesaj în limba rusă: ”Omul de la Kremlin este evident foarte speriat şi probabil că se ascunde undeva”/ ”Ucraina va proteja Europa de orice forţe ruseşti, nu contează cine le comandă”

Redacția

INTERVIU Radu Vancu: Ministerul este blocat într-o programă muzeificată de BAC, exclusiv masculină. Cum ar putea copiii noștri să dezvolte competențe digitale, în multilingvism discutând literatură scrisă acum 40 de ani?

Redacția
Încarcă...