
Dezvoltatorii imobiliari nu vor mai putea vinde apartamente până când nu fac recepţia finală a lucrărilor, potrivit unei legi adoptate miercuri în Parlament.
Cu alte cuvinte, oamenii nu se vor mai putea muta dacă blocul primeşte curent printr-un branşament temporar, aşa cum s-a întâmplat frecvent. De altfel, mai multe imobile au luat foc din cauza improvizaţiilor pentru energie electrică.
Noua lege îi protejează pe cei care vor să cumpere un apartament nou.
Florin Roman, inițiatorul legii: ”Din punctul meu de vedere, niciun dezvoltator imobiliar nu se va mai risca de acum înainte să păcălească un cumpărător de bună credinţă. Nu mai poţi să faci un contract de vânzare-cumpărare dacă nu ai recepţia finală. Recepţia finală înseamnă să ai contracte pe absolut toate branşamentele, indiferent de operatorul care le furnizează”.
Aflați amănunte de pe stirileprotv.ro.


