Top 10 cei mai ieftini furnizori de energie după liberalizare pieței la 1 iulie. FOTO: Brilla Vida / VWPics / Profimedia
Autoritatea Națională de Reglementare în Energie verifică modul în care cei 71 de furnizori din piața de electricitate și-au informat corect și la timp clienții despre liberalizarea de la 1 iulie, despre prețul pe care îl vor plăti și despre dreptul de a-și schimba oricând, gratuit, furnizorul de energie. „Cel puțin un mare furnizor nu a anunțat la timp”, spune președintele ANRE, George Niculescu, precizând că această companie va fi amendată.
ANRE a emis, la începutul lunii mai, un ordin prin care furnizorii de energie erau obligați ca, până cel târziu la data de 10 iunie 2025, să trimită fiecărui client din portofoliul propriu o informare cu privire la încetarea, începând cu data de 1 iulie 2025, a schemei de sprijin prin plafonarea facturilor.
HotNews.ro a scris, într-un articol publicat sâmbătă, că furnizorul de energie PPC nu a transmis tuturor clienților săi această informare în termenul-limită stabilit de ANRE.
„Prin prisma prerogativelor legale de care dispune, ANRE este îndrituită în a solicita date și informații furnizorilor,