
Un afacerist care a distrus mașina unui polițist la Rediu a fost condamnat. Ovidiu Moraru a provocat scandal, iar în momentul în care a aflat că a fost sancționat, a promis că se răzbună. A distrus mașina agentului care l-a amendat, chiar lângă sediul poliției.
Ovidiu Moraru, un afacerist din Iași care se ocupă de transporturi, a fost condamnat, zilele trecute, de către judecătorii de la Judecătoria Iași după cea distrusautoturismul unui polițist care îl amendase. Totul avea să se petreacă pe data de 01.11.2025, în jurul orei 21:55, când un echipaj a fost sesizat prin S.N.U.A.U. 112 de către o femeie care a reclamat un scandal la domiciliu, produs de soțul său, inculpatul, adică Ovidiu Moraru. Echipajul de poliție s-a deplasat la locul sesizării, unde au identificat-o pe apelantă și pe inculpatul Moraru Ovidiu, care se afla în stare avansată de ebrietate, având asupra sa și o sticlă de alcool, și se manifesta agresiv, atât verbal, cât și fizic.
„Cu această ocazie, organele de poliție i-au solicitat inculpatului să se legitimeze. Acesta a oferit date nereale pentru stabilirea identității, a furnizat numele și prenumele, însă a precizat data nașterii 23.08.1983 în loc de 21.08.1983, astfel cum este real. Având în vedere acest aspect, organele de poliție au luat măsura conducerii persoanei în cauză la sediul Postului de Poliție Rediu pentru stabilirea identității și luarea măsurilor legale împotriva sa. La sediul unității de poliție, inculpatul Moraru Ovidiu a început să înregistreze audio-video cu telefonul în incinta sediului de Poliție (zona de securitate) și a refuzat să se supună indicațiilor polițiștilor”, se arată în rechizitoriu.
Imediat după ce Moraru a aflat că a fost amendat, acesta a început să amenințe.
„Prin urmare, persoana vătămată a întocmit procesul-verbal, seria PISY, nr. 0297462, prin care a fost sancționat Moraru Ovidiu cu amendă contravențională, conf. art. 2 pct. 1 din Legea 61/1991 – cuvinte și expresii jignitoare (1.000 lei); art. 2 pct. 29 din Legea 61/1991 – nerespectarea măsurilor dispuse de organele de poliție (500 lei) și art. 2 pct. 31 din Legea 61/1991 – refuzul de legitimare (1.500 lei). Amenda contravențională totală aplicată a fost în cuantum de 3.000 lei, cu posibilitatea de a achita 450 lei în termen de 15 zile. În continuare, inculpatul s-a adresat către persoana vătămată, spunându-i pe un ton amenințător că lucrurile nu o să rămână așa, că știe el unde locuiește și ce mașină are polițistul: «Crezi că eu nu știu ce mașini aveți? Știu unde stați, vă arăt eu vouă!»”, se mai arată în rechizitoriu.
Afaceristul a ajuns din nou la Rediu și s-a oprit la sediul poliției.
„Ajuns la această locație, inculpatul a exercitat acte de distrugere-vandalizare asupra autoturismului marca Mitsubishi, model ASX, care era parcat în lateralul drumului public și aparține persoanei vătămate, zgâriind și lovind cu un obiect contondent și înțepător/tăietor suprafața întregii caroserii (bară față, capotă motor, oglindă stânga, portiere stânga față și spate, aripă stânga spate, bară spate, portiere dreapta spate și față, aripă dreapta față și spate, far stânga față, plafon panoramic), în același timp lovind cu picioarele suprafața caroseriei. În jurul orei 03:10, echipajul format din agenții de poliție s-a întors la sediul Postului de Poliție Rediu. După ce au parcat autospeciala de poliție, cei doi au observat că autoturismul marca Mitsubishi prezenta distrugeri pe toată suprafața caroseriei, fiind zgâriat”, au stabilit anchetatorii.
Zilele trecute, bărbatul a fost condamnat.
„Condamnă pe inculpatul Moraru Ovidiu la pedeapsa amenzii în cuantum de 25.500 de lei (170 de zile-amendă x 150 de lei fiecare), pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj…
Citește continuarea pe site-ul BZI


