News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Aeroportul internațional Ghimbav-Brașov ar putea fi dat în folosință peste un an

Cu un stadiul al lucrărilor ajunse la un nivel de 70-80 la sută, reprezentanții Consiliului Județean Brașov estimează că Aeroportul Internațional Brașov va putea fi dat în folosință în noiembrie 2022, transmite Agentia de presă Rador.

Responsabilul cu implementarea proiectului Aeroportului Brașov, Alexandru Anghel, speră ca lucrările să se încheie în primul trimestru al anului următor, după care, până la inaugurarea din 1 noiembrie 2022 se vor face testele tehnologice și angajarea de personal.

„Săptămâna aceasta se va semna contractul pentru proiectarea spațiului aerian și a procedurilor de zbor. Urmează să se finalizeze evaluarea documentației pentru clădirea de contingență și echipamentele de radionavigație, după care se semnează contractul și se dă ordinul de execuție, proiectare și furnizare a acestor echipamente. Avem în derulare contracte cum este drumul de acces din drumul județean și parcarea din fața terminalului, drumul de handling care se continuă cu drumul tehnologic, pentru accesul echipamentelor la platformă, uzina electrică și rezerva de apă, cabine de poartă remiza PSI, toate acestea estimăm că vor fi gata la începutul anului viitor”.

La această oră la Aeroportul internațional Ghimbav-Brașov sunt finalizate pista, calea de rulare, platforma, balizajul și t

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

În ce zonă ți-ar plăcea să locuiești? Trasează conturul pe harta Storia și descoperă ofertele disponibile! Ai acces la sute de mii de anunțuri de la proprietari, agenți și dezvoltatori (P)

Redacția

Liderul PNL Constanţa: Voi solicita Guvernului să verifice condiţiile în care ANRM a semnat un contract de cesiune pentru Lacul Techirghiol

Redacția

„Leopardul zăpezii”: Cinci lucruri despre cariera și rezultatele lui Oleksandr Sîrski, noul șef al Armatei ucrainene, pe frontul din Ucraina

Redacția
Încarcă...