

Primarul municipiului Pașcani, Marius Pintilie a explicat în conferința de presă săptămânală, de joi, 9 martie, situația spațiilor verzi din oraș și zonele unde se va interveni în acest an, pentru înfrumusețarea lor. Este vorba despre zona centrală, unde zilele acestea se pregătește terenul pentru montarea gazonului și cea a scărilor mari și mici.
„Așa cum ați văzut și dumneavoastră, pornind de la gară, esplanadă, am încercat în anii care au trecut și zic eu că am reușit, să schimbăm aspectul la modul general, prin montarea de gazon, de flori, plantare de pomi. Am stabilit ca pentru anul acesta, zona de acțiune să fie scările mari, scările mici, să fie zona centrală de la Casa de Cultură până la poștă, poate până la spital, intrăm în zona de cartier către biblioteca veche și încercăm să amenajăm și zona de lângă, să zicem sensul giratoriu de la dedeman de pe strada Grădiniței. Deocamdată atât ne-am propus să facem, dacă vom reuși împreună cu salariații de la serviciile respective să finalizăm aceste lucrări, apoi ne vom extinde și în alte zone, dar deocamdată cam acesta este targetul nostru pentru anul acesta. Bineînțeles zona Parcului Municipal, care oricum s-a îmbunătățit mult în ultima vreme, atât prin toaletări, atât prin scoaterea cioatelor, prin acțiuni de întreținere, de greblare, dar mai avem în zona parcului, mai avem de treabă și sper să reușim anul ăsta în așa fel încât, cel puțin când se finalizează, Palatul Cantacuzino și sperăm să se finalizeze și grădinița din centru, zona centrală să aibă un aspect mult mai plăcut și mult mai frumos”, a declarat Marius Pintilie.
În continuare angajații Serviciului de Gospodărie Comunală efectuează toaletări în zonele din Pașcani unde este nevoie.


