News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

VIDEO „Mamă, nu mai sunt la antrenamente în Crimeea. Bombardăm toate orașele, țintim civili. Ni s-a spus că ne vor aștepta cu bucurie, dar ei se aruncă sub roțile tancurilor ca să nu ne lase să trecem” – mesajul unui soldat rus mort, prezentat de ambasaorul Ucrainei la Națiunile Unite

Ambasadorul Ucrainei la ONU a citit în plenul sesiunii de urgență a Adunării Generale mesajele dintre un soldat rus mort pe front și mama sa, aflată în Rusia.

„Mamă, nu mai sunt la antrenamente în Crimeea. Bombardăm toate orașele, țintim civili. Ni s-a spus că ne vor aștepta cu bucurie, dar ei se aruncă sub roțile tancurilor ca să nu ne lase să trecem”, i-a scris soldatul mamei sale cu puține momente înainte să moară, conform ambasadorului Ucrainei la ONU, care a prezentat printscreenuri după discuțiile aflate în telefonul soldatului.

Ukraine’s Ambassador to the UN read out text messages between a Russian soldier and his mother moments before he was killed. He read them in Russian.

„Mama, I’m in Ukraine. There is a real war raging here. I’m afraid. We are bombing all of the cities…even targeting civilians.” pic.twitter.com/mLmLVLpjCO

  

— Vera Bergengruen (@VeraMBergen) February 28, 2022

Redăm mai jos discursul ambasadorului, în care prezintă diaogul dintre soldatul rus și mama sa:

Mama: De ce a trecut atâta timp de când nu ai mai răspuns? Mai ești la antrenamente?

Soldat: Mamă, nu mai sunt în Crimeea,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Derapaj al șefei Spitalului Județean Constanța, care a schimbat-o din funcție pe șefa UPU pe motiv că ”e nevoie de un bărbat care să gestioneze situația” / Departamentul pentru Situații de Urgență sesizează CNCD 

Redacția

Un mormânt din epoca Ramesizilor și capele vechi de 3.000 de ani, descoperite în necropola Saqqara din Egipt

Redacția

Record de cazuri noi în județul Sibiu. Copiii reprezintă o treime din total

Redacția
Încarcă...